Sobe Medya

İletişim Bilgileri

Ömerli Mah. Kaynarca Cad. No: 259/AC Kdz. Ereğli/ZONGULDAK

0 (850) 308 30 96

info@sobemedya.com

Müşteri Paneli
Recommended Services
Supported Scripts
WordPress
Hubspot
Joomla
Drupal
Wix
Shopify
Magento
Typeo3

Dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama bir çok dijital pazarlama disiplininin içinde bulunduran, bulunduğumuz dönemde her marka için yapılması gereken elzem bir pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama internet ile hayatımıza girmiş bir terim olmasına rağmen, Günümüzde Online Pazarlama ve Dijital Pazarlama’nın farklı terimler olduğunu ileri süren kişiler ve kurumlar vardır. Dijital Pazarlamanın her türlü dijital ortamda yapılan pazarlama çalışmaları (Örneğin metro ekranlarında yürütülen reklamlar), Online pazarlamanın ise sadece internet üzerinde yapılan ve tıklanabilir reklamlar olduğu ileri sürülür. Biz bu tartışmayı bir kenara bırakıp dijital pazarlamanın başlıca unsurlarını inceleyelim.

Dijital pazarlamanın başlıca unsurları;

 • Arama moturu pazarlaması (search engine marketing)
 • Sosyal medya reklamcılığını ( social media marketing)
 • Arama motoru optimizasyonu ( search engine optimization yani SEO)
 • Görsel internet reklamcılık ( display reklamlar)
 • Yeniden Pazarlama ( remarketing veya retargeting)
 • Satış ortaklığı ( affiliate marketing)
 • Influencer marketing
 • Mobil reklamcılık veya Uygulama Aplikasyon reklamları
 • E-mail ve Sms pazarlaması olarak başlıca ayırabiliriz.

Dijital pazarlamayı anlatmadan önce pazarlamanın tarihsel gelişimini ve geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki farklara bakmak gerekmektedir. Bunun dışında dijital pazarlama faaliyetlerini de kendi arasında ikiye bölmekte fayda vardır. Bunlar;

 • Performans Pazarlaması ( Performance Marketing)
 • Marka Reklamları ve Pazarlaması (Branding)

Olarak iki ana kategoride değerlendirilmelidir. Bu ayrımı yapmamızın ana sebebi ise bu iki modelin farklı sonuçlarının farklı değerlendirilmesi ihtiyacıdır. Bu iki dijital pazarlama yönteminin sonuç alma ve başarı kriterleri birbirinden ayrılmaktadır. Yukarıda bahsedilen yöntemler bu iki ana başlık içerisinde gruplanabilir.

Markaların çeşitli hedefleri için farklı dijital pazarlama yöntemleri ve stratejileri kullanılmalıdır. Burada önemli olan yapılan yatırımın geri dönüşünü(roi) bütünsel olarak düşünebilmekte yatar.

Ölçümleme

Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlamayı birbirinden ayıran en büyük özellik ölçümlemedir. Geleneksel pazarlama ile ilgili yaptığınız yatırımlar ya hiç bir şekilde ölçülemez ya da sınırlı bir şekilde ölçümlenir. Bunun yanı sıra dijital pazarlama faaliyetlerinizi gerçek anlamda ölçümleyebilir ve harcadığınız her bir kuruşun neye yaradığını, nereye gittiğini veyahut yaptığınız hangi reklamın daha etkili olduğunu basit yöntemlerle ölçebilirsiniz. Bu durum dijital pazarlama harcamalarınızın size nasıl geri döndüğünü gösterdiğinden elinizde ölçülebilir bir metrik bırakır. Yaptığınız yatırımın size geri dönüşünü hesaplayabilir, her bir hedef ulaşmak için kaç para harcadığınızı (Cost Per action yani edinme başı maliyet) ölçebilir ve yatırımlarını buna göre yönlendirebilirsiniz. Bunun dışında reklam kanalları, reklam grubu hatta anahtar kelime bazında bile bu ölçümlemeyi yapabilirsiniz.

İnternet ekosistemi ve dijital pazarlama çok geniş bir yelpaze. İnternet yatırımlarınızı kullanıcının her hareketini ve satın alma hikayesini ölçerek çok daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Müşterileriniz size ilk kez nerede ve hangi kanalda dokundu? Bu müşteriler sonrasında sizi nasıl ziyaret etti ve satın alma aşamasından hemen önceki adımda hangi dijital pazarlama kanallından sitenize geldi? Gibi çok detaylı sorulara dijital pazarlamanın ölçümleme kanallarıyla cevap bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir